Olaf Brzeski


Olaf Brzeski zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem i rysunkiem. Swoje prace zapożycza z podświadomych wizji i obrazów. Konsekwentnie próbuje uwolnić się od wszechobecnych reguł złotego podziału. Jego prace bardzo zmysłowe i sensualne, często noszą ślady rozpadu i destrukcji. Pisze teksty, w których dopowiada historie powołanych przez siebie postaci. Pierwsza indywidualna wystawa artysty „Tylko dla zwierząt” zapowiadała przetwarzanie dawnych wspomnień. Artysta stworzył alternatywne wizje z udziałem bohaterów popularnych kreskówek. Rozwinięciem i kontynuacją była wystawa „Tylko dla ludzi”, gdzie artysta pokazał film „Pamięci majora Józefa Monety” o Krokodylaku – surrealistycznej postaci człowieka z głową krokodyla. Dopełnieniem wystawy były rzeźby, które razem z projekcją filmu tworzyły pełną niepokoju przestrzeń. Artysta często odnosi się do świata przyrody, przedstawiając zwierzęta w złowrogiej i wynaturzonej formie. Lubi totalnie aranżować przestrzeń, zacierać ślady „białego sześciany” i tworzyć wystawy, które będą mogły przenosić widza w wykreowany przez artystę świat. Tak było w przypadku „Pana Myśliwego”, gdzie Galeria Okna zamieniła się w nietypowy pokój myśliwego, pełen kości zwierząt, ściółki leśnej i dziwnych trofeów.

Olaf Brzeski wykonuje rzeźby z nietypowych materiałów (np. lateksu), bardzo często z porcelany. Lubi stawiać swoje prace na postumentach, odnosząc się tym samych do tradycji rzeźby i jednocześnie z nią igrając. Wszystkie jego prace charakteryzuje wprowadzanie elementów destrukcji, kreowanie formy rozbitej przez czas, jakby artysta już w chwili tworzenia dzieła zakładał wpływ wszystkich niesprzyjających warunków. Olaf Brzeski niezależnie od użytego medium posługuje się charakterystycznym dla siebie językiem mrocznego surrealizmu. Do realistycznego odbicia świata wprowadza pęknięcia, narośla i niepokojące intrygujące deformacje.

Olaf Brzeski - (ur. w 1975 roku we Wrocławiu) w latach 1995-2000 studiował rzeźbę na ASP we Wrocławiu. Zadebiutował wygraniem konkursu na pomnik Pomarańczowej Alternatywy. W 2009 roku nominowany do konkursu „Spojrzenia” – Nagrody Fundacji Deutsche Bank. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Wystawy indywidualne:

2004 – „Tylko dla zwierząt", BWA, Wrocław

2006 – „Tylko dla ludzi", BWA, Wrocław

2007 – „Pan Myśliwy", Galeria Okna, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

2008 – „Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról", Galeria Szkła i Ceramiki BWA, Wrocław

„Sztuka jest przemocą", CSW Łaźnia, Gdańsk

„Zza grobu", Galeria Piekary, Poznań

2009 – „Sen-Samozapłon", BWA, Zielona Góra

„Breath", Bun House, Londyn (UK)

2010 – „A twarz miał obrośniętą uszami, jak dno łodzi ostrygami…", Czarna Galeria, Warszawa

„Żelazo" ,Zona Sztuki Aktualnej, Łódź


< wstecz